Často kladené otázky

Bezpečnostné prednosti Doony

Áno. Skladanie/rozkladanie Doony s dieťaťom vo vnútri je bezpečné. Pohodlne upravte postroj autosedačky Doona okolo vášho dieťaťa skôr ako Doonu zložíte/rozložíte.

Rozložit Doonu:

Doona-Unfold-Illustration

Zložiť Doonu:

Doona-Fold-Illustration

V prípade autonehody býva detská autosedačka vystavená silnému nárazu, ktorý môže narušiť jej celistvosť, a tým znížiť schopnosť ochrániť dieťa v aute. Pretože nemáme spôsob, ako určiť, či mohla nehoda autosedačku ovplyvniť, a pretože poškodenie nemusí byť viditeľné, nemožno presne určiť, či naozaj ku skutočnému poškodeniu Doony došlo. Ak teda už autosedačka Doona v aute pri autonehode bola, neodporúčame ju naďalej používať.

 

Nie! NIKDY neukladajte dieťa do autosedačky, ak nepoznáte jej minulosť. Sedačka môže byť poškodená, bez toho, aby to bolo na prvý pohľad viditeľné.
Simple Parenting verí, že v prípade autonehody poskytne 5 bodový postroj vášmu dieťaťu maximálnu ochranu.

V prípade nehody sú sily prenesené na autosedačku a na dieťa. Pevné telesné partie (ramená a bedrá/panva) môžu zniesť vysoké preťaženie nárazu lepšie, než mäkké telesné partie (podbruško). S 5 bodovým postrojom je oblasť detského bruška lepšie chránená a nemusí znášať vysoké preťaženie.
Ramenné popruhy sa môžu ľahko nastaviť na správnu výšku, čo zaistí, že náraz je počas nehody čo možno najviac prenesený na korpus sedačky a na pevné ramenné kosti dieťaťa.
5 bodový postroj navyše zabezpečí, že dieťa je v sedačke dobre ukotvené, a je teda stále v tej najbezpečnejšej pozícii vnútri ochranného korpusu sedadla.

Unikátna dvojstenová štruktúra Doony, ktorá umožňuje zloženie koliesok do trupu Doony, prináša ďalší bezpečnostný prínos. Dve vrstvy odolného, náraz pohlcujúceho plastu, súčasne s ďalšími vrstvami EPS, peny a textilu, poskytujú väčšiu ochranu proti bočnému nárazu, čo v prípade nehody dieťa lepšie ochráni.
Zadné kolesá sú vybavené brzdným systémom, ktorý možno ľahko ovládať dvoma pedálmi. Pri zabrzdení stlačte červený blokovací pedál, ktorý je umiestnený vedľa pravého kolesa. Pri uvoľňovaní brzdy, stlačte zelený brzdový pedál, ktorý je umiestnený vedľa ľavého kolesa. Parkovaciu brzdu použite vždy, keď umiestňujete alebo vyťahujete dieťa z Doony, alebo keď i len na malú chvíľu stojíte na mieste!

 

Brakes Colors

Stlačte zelený uvoľňujúci pedál, ktorý je vedľa ľavého kolesa a tým kolesá uvoľníte. Vždy použite červenú parkovaciu brzdu, keď dieťa umiestňujete alebo ho vyťahujete, alebo keď stojíte na mieste i len na malú chvíľku.

Brakes Colors

Energiu pohlcujúca pena vstrebe časť sily nárazu, ktorý vznikne počas autonehody, teda zabraňuje alebo minimalizuje zraneniu dieťaťa.

Pena tiež funguje ako bariéra medzi dieťaťom a korpusom sedadla a ďalšími pevnými predmetmi, ako sú dvere vozidla alebo okno.

Na rozdiel od klasických autosedačiek umožňuje štruktúra Doony nasmerovať rukoväť proti zadnej strane sedadla v aute, a tak poskytnúť dieťaťu výnimočnú anti – odrazovú ochranu. V prípade nehody, pohltí anti – odrazová rukoväť náraz a zabráni Doone, aby sa točila k zadnej strane sedadla, čím značne zníži odrazné zranenia.

anti_rebound

Nafukovacie bezpečnostné pásy, ktoré sa nachádzajú na zadných sedadlách niektorých automobilov Ford a Lincoln (od roku 2011), rovnako ako u niektorých vozidiel značky Mercedes, možno na základe analýzy výsledkov testovania systémov bezpečnostných pásov použiť pre autosedačku Doona.
Všetky materiály používané spoločnosťou Simple Parenting sú testované a schvaľované podľa najprísnejších európskych noriem REACH, vrátane SVHC (Substances of Very High Concern). Materiály použité pri výrobe autosedačky Doona sú bez akýchkoľvek nebezpečných chemikálií a prísnymi testami prechádza aj ich odolnosť, pevnosť a kvalita.
Rôzne druhy pien sú umiestnené na najdôležitejších miestach, teda vnútri korpusu a na opierke hlavy.

Inštalácia Doony

Detailné inštrukcie k inštalácii nájdete tu:

Nie. Autosedačka Doona je určená len pre sedenie čelom dozadu.
Keď inštalujeme Doonu do vozidla so základňou alebo bez základne, nakloníme rukoväť smerom k sedadlu vozidla v anti – odrazovej pozícii.

 

anti_rebound

Podmienky inštalácie autosedačky Doona na sedadlo spolujazdca:

 • NIKDY neumiestňujte autosedačku Doona na miesto spolujazdca s aktívnym predným airbagom!
 • Nikdy neinštalujte autosedačku Doona na sedadlo vozidla, ktoré je čelom dozadu, a alebo čelom do strany.
Inštrukcie pre správnu inštaláciu Doony v aute nájdete v užívateľskej príručke:

https://simpleparenting.sk/user-guides/

Europe: strana 35.

Obopnutý popruh by nemal byť voľný. Mal by ležať rovno, bez toho aby sa prehýbal. Nemal by stláčať telo dieťaťa ani ho tlačiť do neprirodzenej polohy.
 • Odpojte ramenné popruhy od kovovej doštičky postroja umiestnenej v zadnej časti sedadla autosedačky.

Interactive_JPG_v01_02756

 • Vytiahnite ramenné popruhy spredu a vyberte z nich ramennú podložku.

Interactive_JPG_v01_02923

 • Prevlečte ramenné popruhy skrz správne drážky. DÔLEŽITÉ! Ramenné popruhy musia byť vedené v rovnakej výške alebo len ľahko pod úrovňou ramien dieťaťa.

Interactive_JPG_v01_03248

 • Znovu pripojte ramenné popruhy ku kovovej doštičke postroja v zadnej časti sedadla autosedačky.DÔLEŽITÉ! Zaistite, aby popruhy neboli pokrútené.

Interactive_JPG_v01_03562

 • DÔLEŽITÉ! Ramenné popruhy, pripevnené ku kovovej doštičke, MUSIA byť vedené MEDZI kovovou tyčou a telom sedadla autosedačky.

METAL BAR

Zaistite, aby ramenné popruhy boli vložené skrz drážky u ramien alebo tesne pod ramenami dieťaťa.

 

Illustrations for Doona User Guide-01

 • Uistite sa, že popruhy postroja v zadnej časti sú prevlečené medzi telom Doony a kovovou tyčou.
 • Overte, či dieťa už neprerástlo detskú vložku. V takom prípade ju vyberte.
 • Uistite sa, že ramenné popruhy nie sú prekrútené.
 • Skontrolujte, či sú ramenné popruhy prevlečené v tej správnej výške ramien vášho dieťaťa.
Rukoväť Doona je navrhnutá tak, aby zabránila nesprávnemu použitiu a teda môže byť predĺžená len vtedy, keď je čelom dozadu.

Pokiaľ chcete otočiť rukoväť do režimu kočíka, stlačte naraz obe biela tlačidlá, ktoré sú umiestnené po oboch stranách rukoväte a potom otočte rukoväť do polohy kočíka, čelom dozadu.

Interactive_JPG_v01_00914

Keď chcete predĺžiť rukoväť, stlačte biely gombík na jej vrchu a potom pritiahnite rukoväť smerom k sebe.

Interactive_JPG_v01_01258

 

Keď chcete otočiť rukoväť, stlačte naraz oba biele gombíky po stranách rukoväte a potom otáčajte rukoväťou k žiadanej polohe.

Interactive_JPG_v01_00914

Inštalácia a otázky k základni Doony

ISOFIX je medzinárodný štandard pre bezpečné a jednoduché pripojenie detskej autosedačky do vozidiel bez použitia bezpečnostných pásov. Použitím ISOFIX konektorov sa značne znižujú inštalačné chyby a zlepšuje sa bezpečnosť autosedačiek.
Názov ISOFIX pochádza zo spojenia ISO (International Standardization Organization) a FIX (fixácia). ISOFIX štandard má dva hlavné bezpečnostné prvky:

 1. Pevné ISOFIX konektory na základni autosedačky, ktoré sa pripoja k štandardným kotviacim bodom v sedadle vozidla.
 2. Spevnená nastaviteľná opierka nohy (podpera chodidla).

Niektoré autá vyrobené pred rokom 2006 a všetky autá vyrobené od roku 2006 sú vybavené kotviacimi bodmi ISOFIX.


ISOFIX-base_01

Podrobné inštrukcie Ako inštalovať základňu ISOFIX nájdete tu:

how_2

Illustrations_For_WEB_03-08

Nie. Základňa ISOFIX môže byť inštalovaná vo vozidle iba pri použití konektorov ISOFIX podľa štandardných požiadaviek ECE R44.
Nemali by ste inštalovať Doonu ISOFIX na zadných sedadlách s podpodlažnými skladovacími priestormi.
Semi-univerzálne schválenie je vyžiadanie ďalšieho bezpečnostného protirotačného zariadenia. Ide o akúsi „nohu“, ktorá môže ovplyvniť kompatibilitu s niektorými vozidlami. Tu sú potrebné dodatočné testy.
Kliknite na obrázok nižšie a overte si, či je vaše vozidlo na zozname áut vhodných k tejto konkrétnej autosedačke:

Doona_ISOFIX_Car_Fitting_List2

Doona je certifikovaná ako univerzálna autosedačka a ako taká sedí ku všetkým vozidlám, ktoré môžu vyhovieť sedačke pre novorodencov. Sú vozidlá, kam Doona vhodná nebude (napr. kompaktné športové vozidlá), ale ak do takého vozidla Doona nesedí, pravdepodobne nebudú vyhovovať ani iné autosedačky. Zoznam vhodných vozidiel na našich stránkach sa nevzťahuje k Doone, ale iba k základni ISOFIX.
Nie. Autosedačka Doona sa inštaluje iba jedným spôsobom – buď s bezpečnostnými pásmi vozidla alebo so základňou ISOFIX. Rodičia by sa mali vždy odkázať na sprievodcu pre používateľov pre podrobnejšie inštrukcie.
Autosedačka Doona úspešne prešla všetkými testami využívajúcimi oba spôsoby inštalácie. Pokiaľ je inštalácia vykonaná správne, obe metódy sú bezpečné. Rodičia by si mali vždy preštudovať sprievodcu pre užívateľov k svojmu vozidlu a určiť tak ten najlepší spôsob inštalácie autosedačky pre svoje vozidlo i ich dieťa.
Zoznam vhodných vozidiel je založený na informáciách získaných od rôznych výrobcov automobilov, ktoré sa týkajú konkrétnych rozmerov rôznych modelov. Treba však vziať na vedomie, že tento zoznam nemožno považovať za 100% presný a jedným z dôvodov je, že aj medzi rôznymi modelmi rovnakého auta alebo medzi rovnakými modelmi áut v iných krajinách existujú malé rozdiely. Ak je to možné, najlepší spôsob, ako sa uistiť, že ISOFIX do vášho vozidla pasuje, je overiť si to pri kúpe vozidla tak, že do neho základňu ISOFIX nainštalujeme.

Údržba a príslušenstvo Doony

Akonáhle sa popruhy postroja začnú javiť pre vaše dieťa príliš tesné, mali by ste si najprv overiť, či sú ramenné popruhy prevlečené v správnej výške ramien dieťaťa. Uistite sa tiež, že popruhy postroja v zadnej časti Doony sú prevlečené medzi telom Doony a kovovou tyčou.

Ak sa popruhy stále javia byť príliš tesné, potom vaše dieťa už prerástlo vložku pre novorodeniatko a môžete ju vybrať.

Uistite sa, že podpora hlavy pre ochranu vášho dieťaťa je stále dobre umiestnená.

Remove Notice

Simple Parenting dôrazne odporúča, aby ste opierku hlavy Doona používali po celú dobu užívania autosedačky Doona.
Nie. Nie je vhodné používať príslušenstvo, ktoré nie je dodané alebo schválené firmou Simple Parenting pre používanie so sedačkou Doona. Neregulované diely a príslušenstvo by mohli narušiť výkon autosedačky Doona v prípade autonehody.

Simple Parenting ponúka radu príslušenstva konštruovaného na použitie s autosedačkou Doona, ktoré môžete nájsť na našich webových stránkach alebo u svojho miestneho distribútora.

https://simpleparenting.sk/accessories/

Vložku pre novorodeniatko Doona môžete prať. Pred praním si prečítajte inštrukcie na štítku vložky.

Head support care label eu-01

Poťahy sedadiel Doona, chrániče ramien i kryt je možné odňať a vyprať. Pred praním, si prečítajte inštrukcie na štítku prišitom na poťahu sedadla. Pokiaľ musí byť poťah sedadla kedykoľvek nahradený, používajte iba originálne poťahy sedadiel Doona, pretože predstavujú neoddeliteľnú súčasť výkonu tohto bezpečnostného zariadenia. Na očistenie skeletu, môžete použiť vlhkú handričku.

Viac informácií, ako rozobrať a znovu zložiť poťah sedadla Doona, chrániče ramien a kryt môžete zhliadnuť na videu:

https://www.youtube.com/watch?v=f6SeCO3fR90&list=PLzmOc8rcuBqZQ-L37KQ055uA_AFpTrHHP

wash eu general fabric-01

Detská vložka Doona je navrhnutá priamo pre novorodencov, ktorým poskytuje najvyššiu mieru bezpečnosti a pohodlia. Detská vložka Doona je vyvinutá v súlade s požiadavkami expertov na bezpečnosť a zdravie dieťaťa. Táto vložka napodobňuje prirodzenú polohu novorodenca a tým podporí správne držanie tela dieťaťa.

Vložka pre novorodencov je vyrobená z bezpečných materiálov.

Textil obsahuje bambusové vlákna ktoré sú:
• Antibakteriálne
• Hypoalergénne
• Termoregulačné

 

Kolesá Doony sú navrhnuté tak, aby sa nedotýkali sedadla vo vozidle. Napriek tomu keď si prajete zaistiť ďalšiu ochranu sedadiel vášho vozidla, použite kryty kolies Doona, ktoré boli navrhnuté práve na tento účel. K ďalšej ochrane vozidla slúži aj podložka pod autosedačku.
Kryty kolies Doona aj podložku pod autosedačku si môžete kúpiť u vášho miestneho predajcu. Viac informácií na stránkach: https://simpleparenting.sk/accessories/
Wheel_Covers_GB
Pláštenky proti dažďu sú navrhnuté tak, aby chránili vaše dieťa pred dažďom. Môžete si ich zakúpiť u vášho miestneho predajcu. Viac informácií nájdete na našich stránkach.

http://simpleparenting.co/accessories/

Slnečná clona je navrhnutá tak, aby vaše dieťa ochránila pred slnkom. Ešte väčšiu ochranu vášmu dieťaťu proti slnku poskytuje predĺžený slnečný kryt. Kúpiť si ho môžete u svojho miestneho predajcu. Viac informácií nájdete na: http://simpleparenting.co/accessories/

06_sunshade

Moskytiéra Doona chráni vaše dieťa pred hmyzom. Kúpiť ju môžete u vášho miestneho predajcu. Ďalšie informácie nájdete na: http://simpleparenting.co/accessories/

Insect_Net_GB_3

Používajte iba tašky schválené firmou Simple Parenting. Neregulárne príslušenstvo môže zhoršiť výkonnosť Doony v prípade autonehody. Navrhli sme „tašku pre nevyhnutnosti“, ktorá je ideálna na prepravu a úschovu základných potrieb a jednoducho ju možno pricvaknúť.

Môžete ju zakúpiť u svojho miestneho predajcu. Viac informácií na: http://simpleparenting.co/accessories/

 

01_essential_bag_Snap_on_Storage_GB_3_2

Všeobecné otázky k Doone

Sprievodca použitím je dodaný súčasne s Doonou a je umiestnený v označenej drážke v zadnej časti autosedačky.
Používateľskú príručku môžete nájsť tiež na našich webových stránkach:

https://simpleparenting.sk/user-guides/

 

user guide location

Hoci detské bezpečnostné a zádržné systémy podstupujú testy a hodnotenia, je možné, že môžu byť stiahnuté.
V prípade stiahnutia, by sme Vás radi kontaktovali, čo sa dá len v prípade, že máte vašu Doonu zaregistrovanú. Vyplňte teda prosím registračný formulár a budete tak na našom zozname.

Aby bolo možné riadne zaregistrovať váš detský zádržný systém, bude potrebné vyplniť aj číslo modelu, sériové číslo a dátum výroby. Tieto informácie sú vytlačené na registračnej karte. Potrebné údaje je možné nájsť na bielom štítku, ktorý je nalepený na detskom zádržnom systéme.

Všetky potrebné informácie nájdete na štítku nalepenom na dne autosedačky Doona.

 

traceability-sticker

traceability-stickers-on-product_01-newtraceability-stickers-on-product_02-new-updated

Všetky údaje nájdete na štítku nalepenom na dne autosedačky Doona.

 

traceability-sticker

Videá ako používať autosedačku Doona v režime autosedačky, v režime „na cestách“ a videá o príslušenstve nájdete na našej domovskej stránke v pravom dolnom rohu alebo na podpornej tabuľke hore v menu.

how_2

Prečítajte si prosím nálepku na dne autosedačky Doona, ktorá určí odporúčanú životnosť autosedačky. Po 6 rokoch od dátumu výroby Simple Parenting neodporúča ďalej autosedačku užívať.

 

traceability-sticker

Cestovanie s Doonou

Áno! Doona je certifikovaná pre cesty lietadlom bez základne.
Viac informácií na:

Áno. Doona (bez základne) je certifikovaná pre prepravu lietadlom. Vo väčšine lietadiel môže Doona uličkami ľahko prejsť a môže byť inštalovaná k sedadlám pre pasažierov. V každom prípade však vopred kontaktujte leteckú spoločnosť.

https://simpleparenting.sk/aircraft-approval/

V prípade, že chcete Doonu lietadlom len previezť, môžete ju zabaliť do cestovnej tašky Doona.

Tú môžete kúpiť u svojho miestneho predajcu.

https://simpleparenting.sk/accessories/

 

airplane lifestyle

Áno. Podľa európskych predpisov NPA 2008 – 18 – minimálna požadovaná šírka uličiek v lietadle s viac ako 20 cestujúcimi je 20 palcov/50cm, ktorú môže Doona ľahko prejsť.
 • umiestnenie Doonu na príslušné sedadlo v lietadle čelom dozadu.
 • inštaláciu Doony nám môže uľahčiť zloženie opierok paží smerom nahor.
 • prevlečte oba konce brušného pásu skrz pracku pásku Doony.
 • uistite sa, že pás nie je prekrútený.
 • potom zacvaknite pás a utiahnite ho.
 • vopred sa dohodnite s leteckou spoločnosťou, či môžete Doonu vziať so sebou do lietadla a použiť ju pre dieťa.
 • viac informácií na: https://simpleparenting.sk/aircraft-approval/

 

Screen Shot 2015-12-27 at 17.18.31

Nie. Doona je certifikovaná pre použitie v lietadle bez základne.
Áno! S Doonou môžete cestovať metrom alebo vlakom. Uistite sa, že Doona je po celú dobu cesty zabrzdená. Doonu zabrzdíte stlačením červeného brzdového pedálu, ktorý je umiestnený vedľa pravého kolesa. Brzdu uvoľníte zeleným pedálom, ktorý je umiestnený vedľa ľavého kolesa.
Viac informácií o kompatibilite s vozidlom je v používateľskej príručke: https://simpleparenting.sk/user-guides/

Strana 31.

Screen Shot 2015-12-27 at 17.17.49

Doonu môžete vložiť do cestovnej tašky, ktorú zakúpite u vášho predajcu.

https://simpleparenting.sk/accessories/

Travel_Bag_GB_31

Doona, ako každá iná batožina, sa nemusí do batožinového priestoru na palube lietadla alebo v kupé vlaku vždy vojsť.
Áno. Doona sa môže nainštalovať v taxíku rovnako ako vo vašom aute.
Štítok, ktorý schvaľuje použitie Doony v lietadle je umiestnený v zadnej časti Doony.

Pre viac informácií- https://simpleparenting.sk/aircraft-approval/

Kontrolné zoznamy

Pred inštaláciou Doony v aute zaistite, aby:

 • popruhy postroja neboli skrútené
 • popruhy postroja pre ochranu vášho dieťaťa boli správne utiahnuté
 • ramenné popruhy boli v správnej výške k ramenám vášho dieťaťa
 • ramenné popruhy boli pripevnené ku kovovej doštičke v zadnej časti Doony medzi kovovou tyčou a telom sedadla
 • žiadna časť nepresahovala kovovú tyč

Po inštalácii Doony v aute zaistite, aby:

 • bezpečnostný pás vozidla bol prevlečený cez pracky Doony (3 body)
 • pás vozidla bol tesný
 • Doona bola inštalovaná čelom dozadu, nie dopredu
 • bol správne utiahnutý postroj
 • boli správne utiahnuté popruhy postroja pre ochranu vášho dieťaťa
 • rukoväť bola v anti-odrazovej pozícií
 • opierka hlavy bola vždy inštalovaná na zlepšenie ochrany dieťaťa v prípade bočného nárazu
 • vložka pre novorodenca bola odstránená, pokiaľ ju už dieťa prerástlo
 • chrániče ramien boli umiestnené na ramenách, nie na hrudi

Po inštalácii základne ISOFIX zaistite, aby:

 • konektory ISOFIX boli správne inštalované v aute
 • podpera nohy ISOFIX spočívala pevne na podlahe vozidla, farba indikátora sa zmení z červenej na zelenú
 • Doona bola správne pripojená k základni ISOFIX (nakloňte trošku Doonu, aby ste sa uistili, že je pripojená k základni)